. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Svoboda slova po česku
aneb klasická kriminalizace nepohodlné osoby

Českénoviny.cz, 6. 4. 2010

Soudce Berka dostal 9 let vězení za zločinné spolčení

Tábor - V kauze ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky padly dnes u táborského krajského soudu tresty od 6,5 do devíti let. U devíti lidí z 12 soud potvrdil vinu, tři byli zproštěni obžaloby. Berka byl odsouzen na devět let. Stejný trest soud udělil i konkurznímu správci Danielu Thonatovi a také bývalému prorektorovi Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislavu Větrovci, který byl údajnou hlavou skupiny. Podle soudu byla obžalovaným prokázána účast na zločinném spolčení, ve kterém společným jednáním způsobili škodu velkého rozsahu. Rozplétání kauzy Berka, která patří k nejobsáhlejším v českém soudnictví, trvá už 3,5 roku.

Podle soudu byla obžalovaným prokázána účast na zločinném spolčení, ve kterém společným jednáním způsobili škodu velkého rozsahu. Kauza patří k nejobsáhlejším v českém soudnictví, její rozplétání trvá už 3,5 roku.

Berkovi, Thonatovi i Větrovcovi podle soudu propadne majetek. Soud také zakázal Thonatovi na osm let výkon funkce insolvenčního správce a likvidátora a Větrovcovi na stejnou dobu zakázal výkon činnosti pro státní správu. Státní zástupkyně navrhovala pro Berku až 12 let vězení, pro Thonata, který podle soudu pro celou skupinu zařizoval právní servis, až deset let vězení.

Zástupci konkurzního správce Petru Tuhému uložil soud osm let vězení, soudnímu znalci Martinovi Jurenkovi sedm let a osm měsíců. Miroslava a Karel Melicharovi dostali za legalizace výnosů z trestné činnosti po osmi letech vězení. Zaměstnanec zpeněžování konkurzní podstaty Lubor Kindl dostal 6,5 roku.

Správkyně konkurzní podstaty Marta Čiháková byla uznána vinnou, soudce jí ale neuložil trest. Čiháková podle soudu přenechávala řízení společností v konkurzu na Thonatovi a Petru Tuhém. Nekontrolovala, jak s majetkem firem v úpadku nakládají. Soud označil její postup za vědomou nedbalost.

Soudní znalec Pavel Hlavatý, úředník Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimír Šiša a Větrovcův kolega z vysoké školy Jan Harangozzo byli zproštěni obžaloby. Státní zástupkyně Daniela Smetanová novinářům řekla, že se proti jejich osvobození odvolá. Proti nižším trestům pro odsouzené, než navrhovala, se zřejmě odvolávat nebude. Rozhodne se po doručení písemného vyhotovení rozsudku. "Tresty jsem navrhovala o něco vyšší, u každého zhruba o jeden až dva roky, ty změny nejsou tak výrazné," uvedla.

Obhájkyně obviněného Thonata Věra Říhová ČTK řekla, že byla překvapena rychlostí vynesení rozsudku. Soudce ho začal číst v podstatě hned po zahájení líčení. Počítala spolu s dalšími obhájci s tím, že bude mít ještě možnost doplnit dokazování a přednést závěrečné řeči. Líčení bylo naplánováno až do pátku. Chystá se proto napadnout procesní postup soudce. Odvolá se i proti výši trestu, který je podle Říhové ve třetí třetině sazby. Očekávala trest nižší. Rovněž Tuhého obhájce Aleš Dvouletý novinářům řekl, že se kvůli dnešnímu postupu soudu odvolají.

Ze zločinného spolčení a dalších trestných činů bylo obžalováno celkem 12 lidí. Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby způsobili škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat. Odsouzení podle soudu neoprávněně odčerpávali peníze z firem v konkurzu. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod jejich skutečnou cenou. Soudce Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž by měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.

Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů. Skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Vybírala si přitom podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka.

Vedle Union banky jde o podezřelé konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny, Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře, Mostecké obchodní sdružení a Grafostroj Cvikov.

Případ se táhne od roku 2003. V souvislosti s majetkovou trestnou činností byl poprvé využit paragraf o zločinném spolčení a poprvé v tom figuruje soudce. Dokazování začalo v září 2006. Soud od té doby vyslechl stovky svědků, podrobně zpovídal znalce, přehrál odposlechy telefonátů a přečetl až statisíce stran listinných materiálů. Jen závěrečná řeč státní zástupkyně měla 193 stran a trvala jeden a půl dne.

Soudcem až do pravomocného odsouzení

Jiří Berka zůstává nadále soudcem ústeckého krajského soudu. Jako dosud ale bude dočasně zproštěný funkce. Mluvčí ústeckého soudu Jiřina Jeřábková dnes ČTK řekla, že dokud nebude rozsudek pravomocný, nebude soud v kauze nic dělat. Funkce soudce Berkovi podle zákona o soudech a soudcích zanikne v případě pravomocného odsouzení. Během dočasného pozastavení funkce soudce pobírá polovinu svého platu. Vztahují se na něho i nadále ustanovení jako na ostatní soudce, kteří mají zakázáno podnikat. Vydělávat navíc si podle zákona smějí jen ve výjimečných případech, například publikační nebo pedagogickou činností.

Hlavní události kauzy:

• 15. dubna 2003 - Policie zadržela a obvinila soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiřího Berku, který 31. března poslal na základě údajně padělaných listin do konkurzu Union banku. Z vazby byl propuštěn 13. května.

• 16. února 2004 - Padlo obvinění kvůli konkurzům na ZKL Klášterec nad Ohří a Stavební podnik Ralsko. Kromě Berky byl obviněn bývalý konkurzní správce Daniel Thonat, zástupce konkurzního správce Petr Tuhý, soudní znalec Martin Jurenka a zaměstnanec zpeněžování podstaty Lubor Kindl. Thonat byl obviněn i kvůli Union bance. Thonat a Tuhý byli ve vazbě do února 2005.

• 17. května 2004 - Berkovi, Thonatovi, Tuhému a Kindlovi bylo rozšířeno obvinění za konkurz Zbrojovky Brno a Retemy. Nově byli obviněni tehdejší prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec a správkyně konkurzní podstaty Marta Čiháková. Větrovec je považován za hlavního organizátora údajné zločinné skupiny, čelí i obžalobě za uplácení úředníka Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimíra Šiši a je stíhán za další trestnou činnost. Ve vazbě byl do května 2005.

• 21. dubna 2009 - Žalobkyně před soudem navrhla tresty pro 12 obžalovaných, nejpřísnější trest - 12 let vězení - pro Berku.

• 6. dubna 2010 - Berka byl u táborského krajského soudu odsouzen na devět let, stejný trest soud udělil i Thonatovi a Větrovci.