. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Svoboda slova po česku
aneb klasická kriminalizace nepohodlné osoby

Právo, 24. 11. 2005

ÚS: Soud porušil práva Thonata

Ten je policií vyšetřován v souvislosti s kauzou soudce Berky

Pavel Blažek, Petr Knötig

Někteří soudci zřejmě neznají dobře práva obviněných. Ato dokonce i na pražském vrchním soudu. Alespoň podle verdiktu ústavních soudců.

Ti totiž včera rozhodli, že pražský vrchní soud loni v listopadu porušil práva obviněného při rozhodování o prodloužení vazby bývalému konkursnímu správci Danielu Thonatovi. Ten je policií vyšetřován v souvislosti s kauzou soudce Berky, kterou policie začala rozplétat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkursem na Union banku.

Vrchní soud pochybil proto, že Thonatovi neumožnil, aby se k prodloužení vazby vyjádřil. „Tento postup je v rozporu se základními právy člověka a my jsme tento názor již prezentovali v jiných případech. Právem každého člověka je být slyšen,“ sdělila předsedkyně senátu Ivana Janů.

Podobný verdikt letos Ústavní soud vyřkl v případě vazby sbormistra Bambini di Praga Bohumila Kulínského.

Mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt včerejší verdikt ústavních soudců nekomentoval. „Nemohu se vyjádřit, protože neznáme rozhodnutí Ústavního soudu v písemné podobě,“ odpověděl na dotazy Práva.

Na obžalobách se pracuje

Vyšetřování případu okolo soudce Berky letos skončí podáním obžaloby na soud. Obžalováni mají být Berka, bývalý vysokoškolský učitel Vladislav Větrovec, správci konkursní podstaty Thonat, Petr Tuhý, zpeněžovatel Lubor Kindl a soudní znalec Martin Jurenka. Jediná Marta Čiháková bude z této skupiny čelit jen obžalobě z porušování povinností při správě cizího majetku z nedbalosti. Případ je rozsáhlý. Spisy celkem měří více než osm metrů.

„Na obžalobě intenzívně pracuji. Případ má 106 svazků a 20 tisíc stran příloh v osmi bednách. Obžalobu bych chtěla do několika týdnů podat na soud,“ řekla včera Právu žalobkyně Daniela Smetanová z pražského vrchního státního zastupitelství, která věc dozorovala.

Thonat čelí dalšímu obvinění a bude čelit obžalobě v západních Čechách, tentokrát v souvislosti s kořistěním z prostitutek v nevěstincích v Rozvadově. „Obviněno je dvacet osob z účasti na zločinném spolčení v souvislosti s kuplířstvím. Mezi obviněnými jsou i Thonat, litoměřický podnikatel Igor Brdlík a bývalý severočeský policista Ladislav Baumruk. Na konci listopadu se začnou obvinění seznamovat s vyšetřovacím spisem. Pak budu moci začít s prací na obžalobě,“ odpověděl včera na dotazy Práva žalobce Milan Pózel z okresního státního zastupitelství v Tachově, který vyšetřování dozoruje.

Z vyšetřování rozvadovských nevěstinců vyplynuly pro detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) poznatky o další trestné činnosti. Mimo jiné i podezření, že Berkova skupina připravovala vraždu konkursního správce Vladimíra Komedy, který v kauze Berky figuruje jako svědek. „Mohu potvrdit, že z rozvadovského případu vyplynuly další skutečnosti, které jsou prošetřovány zvlášť. K otázce přípravy vraždy se nebudu vyjadřovat,“ řekla včera Právu mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová