. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Svoboda slova po česku
aneb klasická kriminalizace nepohodlné osoby

Právo, 5. 2. 2005

Soudkyně rezignovala, „jde po ní“ ministr Němec

(rup, vac)

ÚSTÍ NAD LABEM - Soudkyně Okresního soudu v Ústí nad Labem Hana Vondráčková se k překvapení svých kolegů rozhodla k 30. dubnu předčasně odejít do starobního důchodu. Ministr spravedlnosti Pavel Němec totiž podal odvolání proti rozhodnutí kárného senátu Vrchního soudu, kterým byla zproštěna obvinění z nečinnosti. Vondráčková tak měla příští čtvrtek vysvětlovat kárnému senátu Nejvyššího soudu, proč nezajistila Luboši Paterovi kontakt s jeho synem Lukášem. Teď ale bylo chystané kárné řízení zrušeno.

„Původně mi paní doktorka sice slíbila, že bude soudit do konce roku, než se vrátí její kolegyně z mateřské dovolené. Pak ale své rozhodnutí odejít uspíšila,“ řekla v pátek Právu předsedkyně ústeckého okresního soudu Eleonora Studničná. Podle zákona mohou soudci svoji profesi vykonávat až do 70 let.

„Odchodem soudkyně Vondráčkové přijde náš okresní soud o soudce se 460 nerozhodnutými opatrovnickými věcmi. Podle tabulek bychom měli mít 26 soudců, ale kvůli mateřským dovoleným a stážím jich je pouze 21. Podle počtu podaných žalob a obžalob bychom měli mít 31 soudců. Protože v tomto směru je u nás dlouhodobě špatná situace, bude nám citelně chybět. Také proto se snaží do svého dubnového odchodu vyřídit co nejvíce případů,“ sdělila Studničná.

Návrh na kárné řízení s Vondráčkovou podal bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák. Podle něj soudkyně, která dostala případ z roku 1989 na starost ve druhé polovině roku 2000, neudělala vše pro to, aby zajistila naplnění předběžného opatření jiného soudu z roku 1995.

Toto opatření Paterovi přiznávalo právo kontaktu se synem v dvoutýdenních intervalech, kterého se ale nikdy nedočkal. Paterovi se nelíbí, že soud jeho setkávání se synem Lukášem, který příští týden oslaví již šestnácté narozeniny, nedokázal řadu let zajistit. Hledá proto pomoc i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Podle ministerstva Vondráčková porušila povinnosti soudce. Kromě pokut v celkové výši téměř 31 tisíc korun, které Vondráčková Radce Paterové za její přístup uložila, mohla totiž ve vyměřování pokut pokračovat nebo rozhodnout o exekuci dítěte.

Ministerstvo loni vrchnímu soudu navrhlo, aby Vondráčkovou za nečinnost potrestal snížením platu. Kárný senát ji ale obvinění zprostil s tím, že průtahy sice byly, ale nemůže za ně jen soudkyně. Podíleli se na nich sami účastníci sporu, spis kvůli jejich námitkám a stížnostem putoval mezi různými instancemi.

S takovým rozhodnutím ale ministerstvo nesouhlasilo. Jak uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun, ministr Němec podal proti verdiktu odvolání, protože je přesvědčen, že Vondráčková při své práci vážně pochybila a zaslouží nejméně důtku. Vyjádření Vondráčkové se Právu v pátek nepodařilo získat.